Blog

“Okrąglak” w Sosnówce – czyli stara stołówka

“Okrąglak” w Sosnówce – czyli stara stołówka

Interesuję się różnymi budynkami nawet takimi potworkami jak ten. Sądzę, że jest to ciekawy objaw kreatywności architekta, który to wzniósł, a także pomysłowości tych czasów. A teraz kilka faktów na jego temat.

Przysłowiowy okrąglak jest starą stołówką, która kiedyś służyła dla osób wypoczywających w pobliskich ośrodkach wczasowych. Mieści się on w Sosnówce na ostrym zakręcie w drodze z Sosnówki Górnej do Borowic. Jest to zapewne jeden z oryginalniejszych obiektów w Karkonoszach. Powstał w roku 1982, lecz niestety dość krótko pełnił swoją funkcję, po czym zaczął popadać w ruinę. Sam obiekt posiada powierzchnie 1250 m2 i składa się z 2 kondygnacji.

Rotunda to oryginalna pamiątka po budownictwie socrealizmu. Niestety ciężko doszukać się informacji dlaczego został on wybudowany w taki sposób, najprawdopodobniej miało to związek z ówczesną modą oraz socjalistycznym modernizmem.

Zapewne kiedyś można było się w pełni rozkoszować widokami z tego budynku i w przyjemności spożywać posiłki. Obecnie stan obiektu jest opłakany, można dostrzec na nim przejawy “artystyczne” w postaci graffiti, zapewne tworzone przez lokalną młodzież.

Jednak nadal w mojej opinii był zdecydowanie warty zwiedzenia! Zawsze z przyjemnością przechadzam się po takich obiektach. Z ciekawością obserwuje się kreatywność twórców. Przy tym obiekcie zdecydowanie trzeba zwracać uwagę na to gdzie i jak się stąpa. Wspominam o tym, gdyż natrafiłam na kila dziur w podłodze. Również niektóre elementy są wystające i mogą zrobić krzywdę, nie wspominając już o braku zabezpieczeń i poręczy przy schodach.

Pomimo jego stanu sądzę że warto tu przyjść na oryginalną sesję zdjęciową, w końcu na co dzień ciężko spotkać budynek o takiej formie.

Widok na zalew Sosnówka

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Compare